• DOLAR
  8,3142
 • EURO
  9,7185
 • ALTIN
  500,88
 • BIST
  10,7812
ERKEN BOŞALMA

ERKEN BOŞALMA

Boşalma, sperm vücuttan atılmasıdır. Erken boşalma Prematür Ejekülasyon erkek veya partnerinin cinsellik sırasında istediğinden daha erken boşalmanın gerçekleştiği zamandır. Prematür Ejekülasyon , erken boşalma olarak da bilinir. Beden endişe için bir sebep olmasa da cinsel beraberlik sırasında erken boşalma (PE) haz almayı daha aza indirerek ilişkileri etkileyen bir durum haline gelerek sinir bozucu olabilir. Eğer sık sık olur ve sorunlara sebep olursa, mutlaka uzmana başvurmayı deneyin.
Ülkemiz de, 18 ila 59 yaş arası 3 adamın 1’i PE ile ilgili sorunları var. Sorunun çoğunlukla psikolojik olduğu düşünülüyor, ama biyoloji de rol oynayabilir.
Boşalma nasıl işliyor?
Boşalma merkezi sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Erkekler cinsel olarak uyarıldığında omurilik ve beynine sinyaller gönderilir. Erkekler belli bir heyecan seviyesine ulaştığında sinyaller beyninden üreme organlarına gönderilir. Bu, penisten dışarı atılmasına sebep olur.
Boşalma, yayılma ve atılma aşaması vardır.
 Birinci aşama: Emission
Emission, testislerden prostata hareket ettiği zaman sperm üretmek için sperm akımıyla prostata geçiyor. Sonra spermleri prostattan penisine kadar tüpler sayesinde taşınır.
İkinci aşama: Tahliye
Atış, penisin temelindeki kasların çalıştığı zamandır. Bu kuvvetler penisinden sperm çıkar. Çoğunlukla boşalma ve orgazm aynı anda gerçekleşir. Bazı erkekler boşalmadan doruğa çıkıyor. Çoğu durumda ereksiyon bu adımdan sonra gider.
Erectile Disfonksiyon (ED) Iktidarsızlık, Sertleşme Kaybı
Bazen PE ereksiyon problemi olan erkekler için sorun olur (ereksiyon bozukluğu veya ED). Erkeklerin seks için yeterince sert bir ereksiyon olamadığı zamanlar. Ereksiyon boşaldıktan sonra gittiğine göre, sorun PE mi yoksa ED mi olduğunu bilmek zor olabilir. Önce tedavi edilmeli. Erken boşalma, ED tedavi edildiğinde sorun olmayabilir.
Sebepler
Serotonin
Bedensel sebeplerin tam nedeni bilinmiyor olsa da serotonin bir rol oynayabilir. Serotonin, sinirlerin yarattığı doğal bir maddedir. Beyindeki yüksek miktarda serotonin boşalma zamanını uzatmaktaiyi bir tamamlayıcıdır..
Psikolojik sorunlar
Psikolojik, ya da zihinsel sağlık sorunlar PE’ye dahil olabilir.
-Depresyon
-Stres
-Suçluluk
-Cinsel performans hakkında gerçekçi olmayan beklentiler
-Cinsel baskı tarihi
-Güven eksikliği
-İlişki sorunları
-Duygusal sorunlarla ilgilenmek
-Diğer sorunlar
-Beden ve Yaş
PE her yaşta olabilir. Yaşlanmak, PE’nin doğrudan bir nedeni değildir, yaşlanmak ereksiyonlarda ve boşalmada değişikliğe neden olur. İlerleyen yaşlarda ereksiyon, sert ya da büyük olmayabilir. Ereksiyon boşalmadan önce uzun süre dayanamaz. Boşalma hissi daha kısa olabilir
Beden eğitimi ve Partner
PE ile partnerle paylaşılan yakınlığının bazılarını kaybettiğini hissedebilirsin kızgın, utanç duymuş ya da üzgün hissedebilirsin ve partnerinden uzaklaşabilirsin. Erken boşalma sadece seni değil, aynı zamanda partnerinide etkiler. PE partnerlerin duygusal anlamda azlma ya da incinmiş hissetmelerine neden olabilir.
Sorundan bahsetmek önemli bir adım çift danışmanlığı veya seks terapisi yardımcı olabilir Sıkma tekniği gibi egzersizler, sizin ve partnerinizin ereksiyon süresini uzatmanıza yardımcı olabilir. En önemlisi, bir çift rahatlamanın yollarını öğrenmeli. Endişelenmek, PE’yi daha da kötüleştirebilir
Teşhis
Erkeklerin seks ve mastürbasyon sırasında boşalıp boşalmalarının en azından kontrol edebilmeleri normal bir şey. Eğer bir erkek boşalma olduğunda kontrolü elinde olmadığını hissederse, endişelenirse kotrol için eğitimi alabilir.
PE cinsel zevkinize engel olduğunda bir uzmanla iletişime geçin. Teşhiste boşalmanın erken mi, geç mi yoksa hiç mi olduğu belirlenir. Erkek veya kadına sorulan bazı sorular:
– Ne sıklıkla yaşıyorsun?
– Bu sorunu ne zamandır yaşıyorsun?
– Bunu sadece bir partnerle mi ya da tüm  hepsi ile mi oluyor?
Her seks girişiminde PE oluyor mu?
– Ne tür bir cinsel aktivite sırasında yaşıyorsunuz( Ön sevişme, mastürbasyon, cinsel ilişki) ?
– PE cinsel aktiviteni nasıl değiştirdi?
– Kişisel ilişkilerin nasıl?
-PE’yi daha kötü ya da daha iyi yapan bir şey var mı?
 Tedavi
Psikolojik terapi, davranış terapisi  PE’nin ana tedavileridir. Senin için en iyi seçimi seçmek için mutlaka bir uzmanla görüşelim. Birden fazla tedavi aynı anda kullanılabilir.
Psikolojik Terapi
Psikolojik terapi, cinsel ilişkilerde sorunlara yol açabilecek duygular ve duyguları çözmenin bir yoludur. Bu tür terapinin amacı sorunların kaynağını öğrenmek ve PE’ye yardım edebilecek çözümler bulmak. Çiftlerin daha yakınlaşmayı öğrenmesine de yardımcı olabilir. Psikolojik terapi, cinsel performans konusunda daha az gergin olmanı sağlayabilir. Ayrıca ortağının tatmin olmasına yardım etmen için sana daha fazla cinsel güven ve anlayış sağlayabilir. Bu tür bir terapi tek tedavi olarak kullanılabilir, ya da tıbbi veya davranışsal tedavi ile birlikte kullanılabilir.
Davranış Terapisi
Davranış terapisi boşalmayı geciktirmek için hoşgörü yaratmak için egzersizleri kullanır. Amaç vücudunu bedeninden uzaklaştırmana yardım etmek. Bazı seçimler sıkma yöntemi ve durdur- başlat yöntemidir. Egzersizler iyi çalışır ama kalıcı bir cevap olmayabilir.
Sıkma Metodu
Bu yöntemle, sen veya partnerin boşalmaya yaklaşana kadar penisini uyarıyor. Yakın olduğunuzda, siz ya da partneriniz penisinizin uç kısmını sıkıca sıkıştırır böylece ereksiyon kısmen gider. Amaç, zirveye ulaşan hislerin farkında olman. Sıkma yöntemi, kontrol etmene ve zirveyi kendi başına ertelemene yardımcı olabilir.
Durdurma-Başlatma Metodu
Bu yöntemle, sen veya partnerin penisini boşalmadan önce uyarıyor. Tam doruğa ulaşmak üzereyken, sen ya da partnerin doruğa ulaşma isteği azalana kadar durur. Kontrolü tekrar ele geçirdikçe, sen ve ortağın penisini yeniden canlandırmaya başlayın. Bu süreç üç kez tekrarlanıyor. Dördüncü kez boşalıyorsun. Bu yöntemi haftada 3 kez tekrarlıyorsun. Ta ki kontrolü daha fazla kazanana kadar.
 Sakinleştirici
Doktorlar, antidepresan kullanan erkeklerin ve kadınların orgazmları ertelediğini fark ettiler Flooksetin, paroksilin, sertraline, klomipramin ve tramadol serotonin seviyelerini etkiler.
Krem ya da Sprays
Krem ve spreyler seksten 20 ila 30 dakika önce penisin başına geçirilebilir. Penisindeki uyuşturucu ve spreyi öneriden daha uzun süre bırakırsan ereksiyon gider.
Burada listelenen tekniklerle, 100 kişiden 95’i PE’den kurtulacak, kesin iyileşme sözü vermenin bir anlamı yok. Ama rahatlamanın faydası olabilir. Eğer sorun kalırsa, çözüm bulmak için bir uzmanla devam et.

Psk. Terp.
Derya ALAGEYİK

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?