• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  9,7897
BEBEKLERİN NÖROLOJİK BASAMAKLARI

BEBEKLERİN NÖROLOJİK BASAMAKLARI

Nasıl ki her aile aynı değil, buna göre her bebekte aynı değil. Lakin her bebeğin ihtiyaçları aynı. İlgi, sevgi, şefkat ve güven. Ve dünyaya gözlerini açan her bebeğin isteği aynı avantajlı bir hayat.

Elbette ki her zaman olduğu gibi genel bir bakış açısı ile ele alıyorum konuyu, istisnaları ayrı tutuyorum.
Bir bebeği, çocuğu gözlemlerken, onun tüm gelişimsel özelliklerini incelerken, anne babasının da bebeklik ve çocukluk dönemleri epey yol gösterici oluyor bana. Bebek gelişimini sürdürürken, anne babanın bebeklik dönemini bire bir yansıtıyor çoğu kez. Bebeğinizi doğumdan itibaren detaylı şekilde gözlemlemeniz ve onun gelişim süreci ile birlikte kendi bebekliğinizden de önemli detayları öğrenmeniz fikir edinmenizi kolaylaştıracaktır.

Kendi bebeğinizin fiziksel ve mental gelişimini hiç bir bebeğe bakarak kıyaslamayın. Hatta evde bir kardeşi varsa onun bebekliği ile bile mukayese etmeyin. Her bir bebek kendi özellikleri ile dünyaya gelir. Fiziksel ve mental gelişim kadar, hatta daha bile fazla ruhsal gelişime önem verin. Bol bol sevin, ilgilenin, yalnız bırakmayın, kokunuzdan ayırmayın, güven duygusunun gelişimine ilk doğduğu andan itibaren önem verin. Tüm bunları yeterli derecede yaptığınıza inanıyorsanız onun gelişimini endişelenmeden uzaktan takip edin. Altı aydan itibaren belli aralıklarla özgür kalmak isteyeceklerdir. Buna fırsat verin. Altı aydan itibaren atılımlar yapmak isteyen bebeğinizi kaygılı şekilde engellemeye çalışmanız onu ürkütecek ve pasif hale getirecektir. Uzaktan kontrolü sağlayarak yapmak istediklerine izin verin. Bazı bebekler tembeldir. Onlar sadece oturmayı tercih ederler. Bu bebekler genelde yaşıtlarından çok daha yapılı bebeklerdir. Endişeye kapılmadan gözlemleyin. Kendi bebekliğinizden fikirler edinin. Sürekli bıraktığınız yerde oturmayı tercih eden bebeğinizi siz ellerinden, kollarından tutarak, (çekiştirmeden, çok zorlamadan, ağlatmadan, bağırmadan, kızmadan) hareket etmesini sağlayın. Bunu bir egzersiz olarak düşünün ve ilk gün beş dakika ile başlayarak her gün biraz daha artırarak süreci ilerletin. Sabır ve hoşgörü bu süreçte sizin en büyük yardımcınız olacak. Peki tam tersi bir bebeğiniz var ise yine değişmez iki yardımcı, hoşgörü ve sabır her daim yanınızda olmalı. Evet bazı bebekler de aşırı hareketli oluyor. Bu durumda da aileler bebeklerinin zarar görmesinden korkuyor. Yine egzersiz olarak düşüneceğiniz ama bu kez tam tersi olan bir uygulama yapmanız gerekiyor. Yerin de duramayan bebeğinizi günde yine beş dakikayla sınırlayarak, git gide artan süre ile birlikte bir saat sabit oturmasını sağlaya bilirsiniz. Bu oturma sürecinde onun ilgisini çekecek oturarak oynanan oyunları ve bol resimli, müzikli kitapları tercih edebilirsiniz. Bu tarz çocuklar her şeyden çok çabuk sıkılacakları için sürekli yeni materyaller keşfetmesini sağlamalı ve onu da cazip hale getirecek konuşmalar yapmalısınız. Yine dediğim gibi ben şu an geneli ele alıyorum, istisnai durumlar için siz bebeğinizi sürekli gözlem halinde bulundurmalı, şüphe duyduğunuz bir konu halinde uzmanlarla irtibata geçmelisiniz.

1.Ay: kollar ve bacaklar hafif bükülü olarak gövdeye doğru toplanmış durumdadır. Doğumdan itibaren kısa süreli ışığa ve objeye gözlerle odaklanma refleksi en önemlisidir. Bir şey yakalamak ister gibi yapar, elleri yumruk olur. Seslere tepki verir.
2.Ay: yüzü koyun yatırıldığında başını yerden kaldırabilir. Dik tutulduğunda başı daha az düşer. Elleri yine yumruk halindedir. Işığı ve objeyi gözleri ve başı ile takip eder. Anneyi tanır. Yüksek sesten irkilir. Kelime haznesi dolmaya başlamıştır.
3.Ay: başını artık dik tutar. Yüz üstü yatarken başını kaldırarak durur. Ellerini ve bacaklarını istemli olarak tek tek hareket ettirir. Eller artık nadir yumruk olur. Bir nesneyi elinde bir süre tutar. Elinde tuttuğu objeye bakar, cisimleri 180 derece izler, yüze odaklanır. Mutluluk sesleri çıkarır, sesli güler.
4. 5. Ay: Kendi etrafında dönme çabaları gösterir ve başarır. Yüz üstü yatarken el bilekleri ile kendini destekleyerek başını ve göğsünü kaldıra bilir. Her iki eli ile yakalar, elleriyle objeyi yakalamaya çalışır. Eline aldığını ağzına götürmeler başlar. Oral süreç. Elinde ki oyuncağı sallar ama yere düşerse alamaz. Çevresi ile ilgilidir. Etrafına bakar. Olumlu olumsuz tepki verir. Sesli güler. Başını seslere çevirir.
6. Ay: destekle oturur. Baş kontrolü tamamdır. Yattığı yerde döner. Başparmağını kullanır. Biberonunu tutar, ayaklarını yakalar, ağzına götürür. Objeyi bir elinden diğerine geçirir. Tanıdık seste ve yiyecek gördüğünde heyecanlanır. Sesler çıkarır. Tanıdıkları ile tanımadıklarını ayırt eder.
7. 8. Ay: elleri ile destek alarak bir süre tek başına oturur. Elinde ki oyuncağı vurarak ses çıkarmayı sever. Da da, ba ba, de de gibi iki heceli kelimeleri söyler. Bütün objeleri ağzına götürür. Kolları ile uzanır.
9.10. Ay: tek başına rahatlıkla oturur. Oturma pozisyonuna rahatlıkla geçer. Emekler, sürünür, tutunarak ayağa kalkar. Oldukça fazla kelimeyi bilir, anlar. Düşürdüğünü arar, alır, almaya çalışır.
11.12. Ay: tek başına ayakta durur. Yürür ya da yürümeye meyil eder. Basit komutları algılar. Kelime haznesi epey gelişmiştir. Bardak nerede gibi sorulara eli ile göstererek yanıt verir. Artık belli kelimeleri söyleyerek konuşmaya başlamıştır.

Uzm. Pedagog Nöropsikolog
Oya AKBAŞ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
manset oyaakbaş

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?