• DOLAR
  6,9717
 • EURO
  8,2043
 • ALTIN
  441,33
 • BIST
  9,1226
ÇOCUKLARDA CİNSELLİK

ÇOCUKLARDA CİNSELLİK

Bu konuyla ilgili olarak birçok aile baş vuruyor bana ve birçok da mesaj alıyorum. Ailelerin çocuklarıyla ilgili en çok endişe ettikleri ve rahatsızlık duydukları bir konu bu. Okullarda da öğretmenlerin. İlk çocukluk dönemiyle birlikte kendini her anlamda keşfeden çocuk, gözünü, burnunu, ağzını keşfettiği gibi cinsel organını da keşfediyor. Kendine ait bir uzvun keşfidir bu ve diğer uzuvlarını keşfetmek kadar normaldir. Gelgelelim bize göre normal olmayan sürecine. İlk çocukluk dönemi, bebeklikten yeni çıkılmış, etrafını, kendini ve diğer yakın çevre insanlarını tanımaya başladığı süreçtir. Algılar açıktır, herşeyi öğrenmeye ve keşfetmeye hazırdır. Öylede yapar. Buraya kadar herşey normal, hiç kimse için bir sıkıntı yok. Lakin iş cinsel organı keşfetmeye gelince işler biraz ebeveynler için karışır. Elleri, ayakları birbirine girer, ne yapacaklarını şaşırarak, çocuk gelişim kitaplarına sarılırlar ya da uzmanların kapısına dayanırlar bir kısım ailede de bu konu üzerinden el kadar çocuğa yoğun baskılar uygulanmaya başlanır. “Ne yapıyorsun sen, hııı kızarım bak, ayıp, çek elini bakimm oradan,” gibi sözlerle, hatta ele vurmalarla caydırma süreçlerine girilir. Ama anne baba bilmezki o tür söylem ve davranışlar çocukta caydırıcılığa değil, daha çok dikkatini oraya vermeye yönlendirir.

İlk çocukluk dönemi ile keşfedilen cinsel organdan haz almaya başlayan çocuk, bu durumu ilerleterek herkesin yanında cinsel organı ile oynamaya başlamasıyla birlikte ebeveynlerde ki endişe tavan yapar. Bu dönem bir yaşından üç yaşına kadar süre bilir. Bu durumda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar var.

*Çocuğunuzun üzerine gitmeyin,

*Ayıp, günah gibi söylemlerden uzak durun,

*Asla şiddet uygulamayın, hakaret dolu, rencide edici sözler söylemeyin,

Unutmayın ki bu bir süreç ve bu süreci siz onlarla birlikte iyi yönetmelisiniz. Her durumda olduğu gibi bu durumda da çocuğu kontrol altında tutacak ve ona yardımcı olacak yegane insanlar sizlersiniz.bir yaşından, üç yaşına kadar süre gelen bu durumu sakin, sessiz ama kontrol altında yürütmelisiniz. Özellikle başkalarının yanında yapmaya başladığında tepki vermeden, sakinliğinizi koruyarak hemen onunla ilgilenmeye başlamalı ve odak noktasını değiştirmelisiniz. Keşfetmeyle birlikte başlayan bu durum, bir boşluk kapatma, oyalanma şeklini almamalıdır çocukta. Yalnız kaldığını hissettiği ve duygusal anlamda boşlukta olduğu her anını o şekilde geçirmek isteyecektir. O yüzden sevgi, hoşgörü ve anlayış ona her zamankinden çok daha iyi gelecektir. Bu süreç üç yaşla birlikte sona ermelidir. Çocuğunuz artık anaokulu sürecinede gireceği için bu durumu unutmuş ya da çok aza indirmiş olmalıdır tabi yine üzerine basarak belirtiyorum, “sizlerin yardımı ile” üç yaşında zaten düzelecekmiş diyerek vurdum duymaz davranmak onu daha farklı olumsuz davranışlara itecektir. Özellikle bu tarz dürtü bozukluğu olan çocukların kreş ve ana okulu sürecine başlamaları olumlu sonuçlar doğuracaktır. Çocuğunuzu sürekli gözlemleyin. Her konuda. Hatta notlar alın. Ay ay, yıl yıl karşılaştırın. Özellikle üç yaş ve sonrası. Çocuğunuz üç yaş ve ilerisi, ana okuluna da başladı ve hala cinsel organ teması fazlasıyla devam ediyor, bu durumda  mutlaka profesyonel yardım alınması gerektiğini bilmelisiniz.  Ve biz uzmanlar bu durumda bir cinsel istismar üzerinde çok dururuz. (bkz. Kitaplarım, Ayrıntılı olarak faydalana bilirsiniz,)

Gelelim ileri dönem yani ergenlik döneminin başlamasıyla birlikte uyanan merak. Yine kitaplarımda ayrıntılı olarak anlattığım, ergenlik ve erenlik süreci siz ve çocuğunuz için büyük önem arz ediyor. Bu süreçte hormonların daha fazla çalışmasıyla birlikte oluşan salgılar cinsel isteğide beraberinde getiriyor. Bu durum her ergen ve çocuk için aynı değildir. Biz yetişkinlerde de öyle. Tamamen hormanel bir durumdur ve bazı hormonların fazla salgılanması aşırılıklara neden olacaktır. Aşırı kıllanma, kilo alımı, adet dönemi sorunları, göğüsler de aşırı büyüme gibi. İşte tüm bunlarla birlikte cinselliğe duyulan aşırı istek ve merak. Normal bir insanın zaten bu konuya merak ve ilgi duyması gayet normal. Bu konuyla alakalı konuşmaları ya da araştırma yapmalarıda. Normal olmayan yaşlarına göre ayırdığımızda ki aşırılık. 13 yaşında ki bir genç 18 – 20 yaşında ki bir genç gibi hissetmemeli. İşte asıl dikkat edilmesi gereken altı çizilecek olan nokta burası.

Her daim söylediklerimi yine tekrarlamak istiyorum, “çocuklarımızı doğdukları günden itibaren gözlemlemeliyiz. Her geçen gün büyümekte olan yavrularımızı gözlemlerken onları çok sık boğaz etmemeli, özlük haklarını koruyarak onlara müdahalede bulunmalıyız, aksi taktirde ters tepecektir, amacımız onların özgürlüğünü kısıtlamak ve hayatlarına sınır çekmek değil, tam tersine bir gölge gibi yanlarında durarak hayatlarını kolaylaştırmak, doğruyu yanlışı öğreterek dikkatli ama bir okadarda hayallerinin peşinden gitmelerini sağlayarak, ayaklarının üzerinde sağlam basan, üretken bireyler olmalarını desteklemeliyiz,”  cinsellik ayıp ya da günah değildir. Tam tersine allahın bizlere vermiş olduğu, soyumuzun ilerlemesi ve bizleri hem fiziken hem de mental anlamda iyileştiren bir durumdur. Sadece dikkat edilmesi gereken husus yaş faktörü ve yaşına uygun davranış sergileme. Eğer yaşına uygun olmayan bir süreç içerisinde olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuza mutlaka öncelikle “hormon testleri,” yaptırmalı ve profesyonel yardıma baş vurmalısınız.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere;

Uzm. Pedagog Nöropsikolog

  Oya Akbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?