• DOLAR
  7,8157
 • EURO
  9,2763
 • ALTIN
  483,86
 • BIST
  10,2890
Ufuk Tezemir
Ufuk Tezemir
ufuk.t@halkahaber.com
HAYATA UYUM SAĞLAMA
 • 2
 • 01 Mayıs 2020 Cuma
 • +
 • -

Uyum sağlama , yeni bir iş ,yer , etkinlik vb. için alıştırmaya yardımcı olmaktır .
Birçok başarısızlığımızın sebebi “uyum sağlama “ kavramına çok aşina olamadığımızdan kaynaklanır . Hedef belirleyecek yaşlara geldiğimizde ,

İyi bir üniversite

İyi bir iş

İyi bir aile

Huzurlu ve maddi sıkıntı yaşamayan geçirilecek bir ömür gibi ölçüler belirleriz .
Hiçbir şeyin imkansız olmadığını varsayarsak tüm bu olanaklara sahip olabilmek için “ uyum sağlama “ süreçlerini başarıyla aşmamız gerekiyor. Yeni hedeflerimize ,uyum sağlama ile sürece başlayabiliriz .

Hedefin ismi

Hedefe ulaşıldığında sana sağlayacağı yarar .

Hedef için ihtiyaç listen

Hedefin başarıya ulaşırsa kaç kişiyi , kaç olayı olumlu yönde etkiler .

Hedefe ilk nereden başlayacaksın ? Kimlerle bağlantı kurman gerekiyor?

Kendinizi bu sorular ışığında ikna ettiğinizde ilk uyum sürecini aşmış olacaksınız .

Zihninizde oluşturduğunuz fikre uyum sağladığınız andan itibaren, ilk olarak belirlediğiniz kuralınıza , sorunuza uyum sağlama zamanınız gelmiştir . Yeni bir iş görüşmesine gidiyor olabilirsiniz. Gitmeden önce şirketi ve yapacağınız işi iyi tanımalı ve kendinizi uzun yıllar orada çalışıyormuş gibi görmelisiniz . Uyum sağlayamadığınızda verimsiz görüşmelerin , verimsiz ilişkilerin ve verimsiz tecrübelerin odağında olacaksınız .

Hayata karşı dersinizi iyi çalışırsanız her zaman ön görülü/ ileri görüşlü  bir birey olarak hayatta kalmaya devam edersiniz. Uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşamayanlar dersini önceden çalışmış kişilerdir .

Uyum sağlama kısmını aşmanın önemini anlayabilmeniz içi durumu genişletiyorum ;

Var Olmama Durumu:

# Kişi iş yerinde , etkinliklerde veya herhangi bir yerde yeni ise ,

# Bulunduğu herhangi bir ortamda varlığı bilinemeyeceği hale geldiyse var olmama durumuna düşer .

1- İletişim içinde olmanız gereken insanlarla ya da grupla iletişim kurmanın bir yolunu bulmalısınız . Ortak konuşulacak konular olabilir , yeni fikirler olabilir , ortak hobiler , işler veya faaliyetlerden bulunabilir. Uyum sağlamak için iletişime her daim ihtiyacınız olacaktır . Kendinize güvenin ve kibar iletişimin gücüne erişin !

2-  Kendimizi bulunduğumuz yerde tanıtmaktır . Tanıtmak kelimesi “ egoistlik “ ile karıştırılmamalıdır .  Çevrenizin , yeni insanların sizi net algılayabilmesi adına kısa anektodlar yeterli olacaktır . Her zaman şunu söylerim , insan önce kendisini kendisine tanıtmalıdır . Yazılı ve sözlü olarak. İkinci kitabım “ Kendini Fark Et” ile kendinizi tanıyabilmek için bir çok bilgiye sahip olacaksınız .

3- İnsanlar sizden ne ister , ne bekler?

Hiç düşündünüz mü ? Uyum sağlamanız gereken yerlerde , durumlarda sizden ne istenildiğinde ve ne beklenildiği bulmalısınız .

Bilinirliğinizi arttırmak , uyum sürecinizi başlatmak ve bulunduğunuz yerde kendi gelişiminizi doğru yönde sürdürebilmek için beklentileri bilmeli ve ona uygun hareket etmelisiniz . Tüm olaylardan habersiz yaşamak , var olmama durumuna sizi iter . Var olmama durumuna düşmek , sizi yapılacak veya ulaşılacak her hedeften uzaklaştırır.

4- Beklentileri veya istekleri bulun , üretin ve sunun .

Beklentileri ve istekleri buldunuz , sıraladınız . Bununla yetinmeyip , bulduklarınız üzerinden çalışmaya başlamalısınız . Sabah erken işe gelmekse erken gelmeli , yeni fikirler üretmekse üretmeli , müşterilerle iletişim kurmaksa kurmalı , sizden fayda gelecek ne varsa üretmeli ve sunmalısınız .

Unutmayın , şapkasını önüne koymayanlar , başkalarının şapkalarına mana bulurlar .

Ürettiklerimizi  bulunduğunuz yerde sunmak sizi bilinir hale getirecek ve ilişkilerinizde uyum sürecinizi atlatmanıza büyük fayda sağlayacaktır .

 

KURTULUŞ VAKFI BAŞKANI

NARCONON TÜRKİYE

CASE SÜPERVİSİOR

UFUK TANAY TEZEMİR

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM