• DOLAR
  7,8162
 • EURO
  9,2637
 • ALTIN
  483,66
 • BIST
  10,2780
Kemal Akbıyık
Kemal Akbıyık
kemal.a@halkahaber.com
MAHKUM ÜLKEM
 • 0
 • 18 Kasım 2019 Pazartesi
 • +
 • -

Adalet hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır. Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir. İnsanların toplum içindeki davranışlarıyla ilgili olduğundan ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir ve tarih boyunca tartışmalı bir alan olmuştur.

Adalet, bir ülkede varlığından bahsedilemediği taktirde o ülkede özgür ve eşit yaşamanın imkansız olduğu kavramdır. Bu kavramın bir ülkede varlığından bahsedilebilmesinin uluslararası alanda kriteri AİHM yargılaması ve mahkumiyet oranlarıdır. Bu anlamda maalesef ki çok başarılı bir konumda bulunmadığımız gerçektir. Bu yazımızda istatistiksel olarak ülkemizin AİHM yargılamalarını ve mahkûmiyetlerini incelemek istedik.

Türkiye 2018 yılında AİHM tarafından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlali yargılamalarında 140 mahkumiyet ile Avrupa’da ikinci sırada bulunmaktadır. Türkiye’nin önünde bu alanda sadece Rusya bulunmaktadır. Bu ihlal sayısı 2016 yılında 77 , 2017 yılında 99 iken 2018 yılında ise 140’a ulaşmıştır. Bu 140 ihlalin sözleşme maddelerine bakıldığında ise 41 kez adil yargılanma ihlalinin, 40 kez ifade özgürlüğü ihlalinin, 29 kez özgürlük ve güvenlik ihlalinin, 11 kez toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlalinin, 11 kez insanlık dışı ve onur kırıcı kötü muamele ihlalinin, 10 kez etkin soruşturma ihlalinin, 9 kez uzun yargılanma ihlalinin yapıldığını görmekteyiz.

1 Ocak 2019 tarihi itibari ile AİHM önünde bekleyen derdest dosya sayılarına bakıldığında da ülkemizin durumunun pek parlak olmadığı ortaya çıkmaktadır. Zira 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile ülkemiz hakkında inceleme bekleyen derdest 7100 başvuru bulunmaktadır. Bu alanda da Türkiye; Rusya, Romanya ve Ukrayna’nın ardından dördüncü sırada bulunmaktadır.

Ülkemizin Avrupa ülkeleri arasında yapılacak sıralamalarda ekonomik refah seviyesinde, kişi başına düşen milli gelirde, okuma oranında, adalete güven duyma sıralamasında, gelişmişlik seviyesinde üst sıralarda görme hayallerimiz varken maalesef ki Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ihlali sıralamalarında ülkemizi üst sıralarda görmek hepimizi üzmektedir. Ancak asıl sorun üzülmenin dışında bu verilerin gelecek adına yoğun kaygı oluşturmasındadır. Zira başvuru sayısı ve ihlal sayısı göstermektedir ki ülkemizdeki yargılamalarda son derece vahim insan hakları ihlalleri yapılmaktadır. Bu ihlallerin yok edilmesi veyahut en aza indirilebilmesi için liyakata bağlı kalınarak kürsüler oluşturulmalı ve halkın yargıya olan güveni üst seviyelere çıkarılmalıdır. Aksi halde üzülerek belirtirim ki, bu ihlallerde hep en üst sıralarda bulunmaya devam ederiz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM